Events

Dads & Kids Bible Studies 2017-2018

Dallas, TX

Dads – You and your son or daughter are invited to be a part of Practice Ministries 22nd season of Dads & Kids Bible Studies. You are welcome to join any group that best fits your schedule. If the date/location info for the group you’re interested in is not listed below, please contact the study coordinator or me. Dates & location listed are for new groups and first meeting only. Schedule updates will be posted here.

Boys or girls are welcome to participate if dad cannot attend. If you’d like to view or download the lesson series for your group, visit: http://www.practiceministries.org/download and click on the lesson series listed or contact me with any questions you may have. I promise this will be the best morning of your week!

Bill Zukoski, Director
214-629-1835 – cell

New Groups

1st – 2nd Grade Boys
St Marks (TBD) Jim Francis
Please contact Jim for first study date and location 7:00 AM

2nd Grade Girls
Hyer (Ten Commandments 1) Doug John
Thursday September 21st at UPUMC Youth Center 7:00 AM

2nd Grade Boys
Hyer (TBD) Cary Pierce
Please contact Cary for first study date at UPUMC 7:00 AM

3rd Grade Girls
Armstrong (Ten Commandments 1) Phillip Worthen
Friday September 8th at 3636 Maplewood 7:00 AM

Bradfield (Ten Commandments 1) Michael Denton
Friday September 8th at 4435 Southern 7:00 AM

Hyer (Ten Commandments 1) Taylor Hunt
Friday September 22nd at UPUMC Youth Center 7:00 AM

Providence (Heroes of the Bible) Ben Herd
Thursday September 14th at Providence 7:00 AM

University Park (Ten Commandments 1) Patrick Nugent
Friday September 8th at 75/Southwestern Chick-fil-A 7:00 AM

3rd Grade Boys
Armstrong (TBD) Chad Pinson
Friday September 15th at Armstrong Cafeteria 7:00 AM

Bradfield (Ten Commandments 1) Blake Cecil
Wednesday September 13th at HPPC Room H109 7:00 AM

Providence (Heroes of the Bible) Adam Richey
Tuesday September 19th at Providence 7:00 AM

Continuing Groups

4th Grade Girls
Bradfield (Christian Character) Jon Altschuler
Thursday September 21st at 4543 Lorraine 7:00 AM

Hyer (Heroes of the Bible) Doug John
Thursday September 14th at UPUMC 7:00 AM

Providence (Ten Commandments 1) Alex Danza
Monday September 18th at Providence 7:00 AM

University Park (TBD) David Williams
Thursday September 7th at Southwestern Chick-fil-a 7:00 AM

4th Grade Boys
Armstrong (Christian Character) Preston Phillips
Friday September 15th at 3429 Haynie 7:00 AM

Bradfield (Christian Character) GT Barden
Friday September 15th at 4309 Southern 7:00 AM

Covenant (TBD) Will Thomas
Friday September 8th at Watermark 4th Floor 7:00 AM

Hyer (Heroes of the Bible) Reid Wakefield
Wednesday September 20th at UPUMC 7:00 AM

Combined (Ten Commandments) Hunter Henry
Friday September 8th at 3805 Stanford 7:00 AM

Providence (Ten Commandments 1) Blake Bozman
Wednesday September 13th at Providence 7:00 AM

St Marks (Heroes of the Bible) Trey Gum
Friday September 22nd at 6229 Orchid Ln 7:00 AM

5th Grade Girls
MIS Combined (Training Camp) Michael Denton
Thursday September 7th at HPPC Bell Center 7:00 AM

Hockaday (TBD) Michael Callahan
Please contact Michael for first study date & location 7:00 AM

Providence (Heroes of the Bible) Billy Diehl
Thursday September 7th at Providence 7:00 AM

5th Grade Boys
MIS Combined (TBD) Bob Lilly
Friday September 15th at 3542 Granada 7:00 AM

MIS Combined (Heroes of the Bible) Drew Randall
Tuesday September 12th at HPPC (H108) 7:00 AM

Covenant (TBD) ` Brian McFarlane
Please contact Brian for first study date & location 7:00 AM

Providence (TBD) Frank Wood
Please contact Frank for first study date & location 7:00 AM

St Marks (Heroes of the Bible) Trey Gum
Friday September 22nd at 6229 Orchid Ln 7:00 AM

6th Grade Girls
MIS Combined (TBD) Hank Huff
Please contact Hank for first study date & location 7:00 AM

Hockaday (TBD) Brad Shoup
Please contact Brad for first study date & location 7:00 AM

Providence (Heroes of the Bible) Robin Pou
Tuesday September 12th at Providence 7:00 AM

6th Grade Boys
MIS-Armstrong (TBD) Jayson Bales
Thursday September 7th at 3542 Granada 7:00 AM

MIS-Bradfield (Heroes of the Bible) Craig Jones
Please contact Craig for first study date & location 7:00 AM

MIS-Hyer (Ten Commandments 2) Lance Hardenburg
Wednesday September 6th at HPUMC Room 120 7:00 AM

Providence (Ten Commandments 2) Tony Scalia
Friday September 8th at Providence 7:00 AM

St. Marks (Training Camp) Andrew Hill
Wednesday September 6th at 5955 Melshire 7:00 AM

MIS-University Park (Training Camp) Eric Maloy
Friday September 8th at 3940 Amherst 7:00 AM

7th Grade Girls
Providence (TBD) Dan Rhodes
Please contact Dan for first study date and location 7:00 AM

8th Grade Boys
MMS – Combined (Training Camp) Eric Maloy
Please contact Eric for first study date and location 7:00 AM

9th Grade Girls
Hockaday (Let’sTalk) Andrew Hill
Wednesday September 13th at 5955 Melshire 7:00 AM

9th-12th Grade Boys
HPHS (TBD)
Mark Kopidlansky
Please contact Mark for first study date and location 7:00 AM

Groups in San Antonio, TX
K-8th – Grade
San Antonio Academy (various) Albert Gutierrez
Thursday August 24th at SAA Dining Hall 7:00 AM

7th – 8th Grade
St Luke’s Episcopal (TBD) Scott Campbell
Please contact Scott for first study date and location 7:00 AM

Groups in Fairhope, AL

2nd-3rd Grade Boys
Please contact Morgan for first study date & location 7:00 AM Morgan Ashurst
morgan.ashurstgroup.com
or
Slade McLendon

4th – 6th Girls
Please contact Bo for first study date & location 7:00 AM Bo Blackwell

6th – 8th Girls
Please contact Slade for first study date & location 7:00 AM Slade Mclendon

8th – 10th Boys
Please contact Rob for first study date & location 7:00 AM Rob Adamson

11th-12th Boys
Please contact Pete for first study date & location 7:00 AM Pete Jones

or
Slade McLendon