Events

Dads & Kids Bible Studies 2012-2013 Schedule

Welcome to Practice Ministries 17th season of Dads & Kids Bible Studies. Schedules for individual groups are listed below. Dates & location listed are for the first meeting only – contact host if the group you’re interested in is listed as: Schedule TBA. While studies are listed by school, please contact any host if one schedule fits your schedule better. Boys or girls are welcome to participate if dad cannot attend. If you’d like to view or download the lesson series for your group, visit: http://www.practiceministries.org/download and click on the lesson series listed for your group or contact me with any questions you may have. I promise this will be the best morning of your week!

Bill Zukoski, Director
214-691-4290

New Groups (Park Cities, Preston Hollow & North Dallas)
3rd Grade Girls
Armstrong (Ten Commandments 1) Phillip Worthen 214-288-9181
Friday September 7th @ 3636 Maplewood 7:00 a.m.

Bradfield (Ten Commandments 1) Jon Conser 214-673-6717
Friday September 7th @ Hillcrest Chick-fil-A 7:00 a.m.

Hyer (Ten Commandments 1) Geoff Lochasuen 214-415-4618
Fri Sept 7th @ UPUMC (lower level east side) 7:00 a.m.

Providence (Ten Commandments 1) David Stringfield 972-713-2639
Tuesday Sept 18th @ Providence 7:00 a.m.

University Park (Ten Commandments 1) Jeff White 214-403-1915
Wednesday September 12th @ Hillcrest Chick-fil-A 7:00 a.m.

3rd Grade Boys
Armstrong (Heroes of the Bible) Brad Cheves 214-768-2667
Friday September 14th @ 3408 St Johns 7:00 a.m.
or
Scott Charlton 214-557-1469

Bradfield (TBA) Brock Bailey 214-758-1076
Tues Sept 4th @ Taco Diner (Preston Center) 7:00 a.m.

Hyer (Ten Commandments 1) Vince Bell 214-505-8575
Fri Sept 14th @ UPUMC (lower level east side) 7:00 a.m.

Providence (TBA) Patrick Nugent 214-447-4348
Schedule TBA 7:00 a.m.

University Park (Campfire Devotions 1) Robert Manley 214-978-42226
Friday September 7th @ 3517 Southwestern 7:00 a.m.
or
Todd Wagner 214-239-8809
todd@
Continuing Groups

4th Grade Girls
Armstrong (TBA) Bill Minick 214-957-1190
Tuesday September 11th @ 3547 Haynie 7:15 a.m.

Bradfield (Christian Character) Scott Blevins 214-906-1477
Tuesday September 18th @4504 Belclaire 7:00 a.m.

ESD (TBA) David Roosevelt 214-796-5158
Schedule TBA 7:00 a.m.

Hockaday (TBA) Bill Lowry 214-366-0664
Schedule TBA 7:00 a.m.

Hyer (Bible Beauties) D’Arcy Liston 214-850-0153
Thurs Sept 13th @ IHOP (75/Southwestern) 7:00 a.m.

Providence (Ten Commandments 1) David Clark 214-552-0323
Tuesday September 20th @ Providence 7:00 a.m.

University Park (Heroes) Greg Rhodes 214-696-3393
Tuesday September 11th @ 3105 Milton 7:00 a.m.

4th Grade Boys
Armstrong (TBA) Mark Kopidlansky 214-855-7580
Thursday September 13th @ 2841 Dyer 7:00 a.m.

Bradfield (T.E.A.M.) Doug Hudson 214-803-7297
Thursday September 20th @ 4301 Southern 7:00 a.m.

Covenant (TBA) Bodie Spangler 214-206-7112
Friday September 7th @ Watermark 4th Floor 7:00 a.m.

Hyer (T.E.A.M.) Brent Hudspeth 214-734-3215
Friday September 7th @ 4121 Greenbrier 7:00 a.m.

Providence (TBA) Chris Messick 214-346-9886
Schedule TBA 7:00 a.m.

Trinity Christian Academy (T.E.A.M.) Dan Delp 972-800-0419
Friday September 7th @ TCA Portable # 9 7:00 a.m.

University Park (T.E.A.M.) Trey Berry 469-371-1529
Friday September 14th @ 7715 Lovers Ln 7:00 a.m.

5th Grade Girls
MIS/Bradfield (Training Camp) Ben Doherty 214-599-0624
Friday September 14th @ 4315 Stanhope 7:00 a.m.

Hockaday (TBA) Rick O’Brien 214-346-9876
Schedule TBA 7:00 a.m.

MIS/Hyer (Christian Character) Ken Brown 214-373-7170
Friday September 14th @ HPUMC 7:15 a.m.

Providence (TBA) Mark Bryans 214-794-0347
Schedule TBA 7:00 a.m.

MIS/University Park (Training Camp) Cory Roberts 469-964-5366
Friday September 21st @ 3516 Amherst 7:15 a.m.

5th Grade Boys
MIS/Armstrong (Training Camp) Sam Dalton 214-922-0186
Friday September 7th @ 3433 Binkley 7:15 a.m.

MIS/Bradfield (TBA) Joe Gould 469-471-6022
Thursday September 13th @ Preston Rd CC 7:15 a.m.

MIS/Hyer (Christian Character) Michael Jackson 214-363-4987
Friday September 7th @ 3724 Villanova 7:10 a.m.

Providence (Heroes of the Bible) Greg Young 214-860-5260
Friday September 14th @ 3809 Gillon 7:00 a.m.

MIS/University Park (TBA) David Copeland 214-727-2083
Friday September 14th @ 7715 Lovers Ln 7:00 a.m.

6th Grade Girls
Open (Genesis) Hunter Williams 214-808-3360
Friday Sept 7th @ Bell Center at HPPC 7:00 a.m.

6th Grade Boys
Covenant (TBA) Shayne Whitehead 214-709-6663
Friday September 14th @ Watermark 4th Floor 7:00 a.m.

Open (TBA) Charles Wills 214-727-4556
Wednesday September 5th @ Hillcrest Chick-fil-A 7:00 a.m.

St. Marks (TBA) James Traweek 214-850-5020
Schedule TBA 7:00 a.m.

7th Grade Girls
Covenant (TBA) Tom Kay 214-906-8350
Schedule TBA 7:00 a.m.

Hockaday (TBA) Randy Jurgensmeyer 214-220-7790
Schedule TBA 7:00 am.

MIS (TBA) Scott Krikorian 214-207-7223
Schedule TBA 7:00 a.m.

Providence (TBA) John Miller 214-361-9494
Schedule TBA 7:00 a.m.

Richardson (TBA) Paul Buckner 972-691-3332
Schedule TBA 7:00 a.m.

7th Grade Boys
MIS Mark Kopidlansky 214-855-7580
Tuesday October 16 @ 2841 Dyer 7:15 a.m.

St. Marks (Training Camp) Carter Daniels 214 549 8999
Thurs August 30th @ Taco Diner (Preston Center) 7:00 a.m.

8th Grade Boys
Richardson (TBA) Robin Blakeley 214-770-0318
Schedule TBA 7:00 a.m.

St. Marks (Lessons & Letters)) James Traweek 214-850-5020
Monday September 10th @ 6123 Orchid 7:00 a.m.

9th Grade Girls
Hockaday (TBA) Rick O’Brien 214-346-9876
Schedule TBA 7:00 a.m.

11th Grade Girls
Hockaday (TBA) Rick O’Brien 214-346-9876
Schedule TBA